Otázky a odpovede

 

Aká je prevalencia IBS?

Prevalencia IBS zostáva približne rovnaká. V priebehu času u niektorých ľudí príznaky IBS vymiznú a u iných sa naopak objavia.

Môže laktózová intolerancia spôsobovať IBS?

Laktózová intolerancia môže spôsobiť podobné príznaky ako IBS. Tá istá osoba môže mať laktózovú intoleranciu a IBS zároveň, ale jedná sa o dva rozdielne stavy, každý sa lieči iným spôsobom.

Môžu baktérie ovplyvniť príznaky IBS?

V črevách sú miliardy baktérií. Niektoré pomáhajú udržať normálnu funkciu čriev a iné môžu spôsobiť zápaly a infekcie.

Pokiaľ sa zmení rovnováha medzi prospešnými a škodlivými baktériami v čreve, môže byť negatívne ovplyvnená funkčnosť gastrointestinálneho traktu a môžu vznikať rôzne chronické gastrointestinálne problémy.

Čo znamená „irritable“ (dráždivý) v skratke IBS (irritable bowel syndrome)?

Dráždivý znamená, že nervy nachádzajúce sa na črevných stenách sú neobvykle citlivé. To znamená, že i bežné každodenné podmienky, ktoré môžu stimulovať črevo – stravovanie, menštruačné obdobie, stres v práci a i. – môžu viesť k silnejšej reakcii u osôb trpiacich syndrómom dráždivého čreva.

Môže menštruačný cyklus ovplyvniť symptómy IBS?

Funkcia čriev môže byť ovplyvnená tiež vplyvom hladiny ženských hormónov. Symptómy sa môžu v priebehu cyklu zhoršiť, hlavne v období menštruácie.

Je bežné toto ochorenie?

Prevalencia syndrómu dráždivého čreva je až 15 % populácie a jedná sa o najbežnejšiu poruchu gastrointestinálneho traktu. Postihuje mužov i ženy, dospelých i deti.

Je IBS vážne ochorenie?

U niektorých ľudí spôsobuje IBS miernejšie príznaky, ktoré sú zvládnuteľné a nezasahujú do každodenných činností. Niektorých ľuďom však môže IBS významne narušiť kvalitu života a ovplyvniť ich denný režim, prácu, koníčky a i.

Ako zistím, že trpím IBS?

Lekár diagnostikuje syndróm dráždivého čreva dôsledným preskúmaním všetkých príznakov, vyšetrením a vybranými diagnostickými postupmi. Pred navštívením lekára si však môžete skúsiť náš samo diagnostický test, na základe ktorého môžete zistiť, či existuje pravdepodobnosť, že sa ochorenie týka i Vás. Na stanovenie presnej diagnózy je však nutné navštíviť lekára.

Môže byť IBS rizikovým faktorom pre ďalšie vážne ochorenie?

Neexistujú dlhodobé organické komplikácie spojené s IBS. Po dôkladnom vyšetrení a stanovení diagnózy, nie sú častejšie preventívne prehliadky u osôb trpiacich IBS bezpodmienečne nutné.

Ovplyvňujú rôzne potraviny príznaky IBS?

Toto sa líši u každého človeka. Niektoré potraviny všeobecne dráždia zažívací trakt a u ľudí, ktorí majú IBS môže konzumácia týchto potravín príznaky syndrómu zhoršiť. Pomôže Vám, ak identifikujete potraviny, ktoré robia problémy práva Vám. Zistite si viac informácií o potravinách, ktoré môžu spôsobovať nadúvanie, hnačku alebo zápchu.