Máte IBS?

Stres zo skúšok útočí na naše trávenie

Skúškové obdobie je pre väčšinu študentov spojené so stresom. Ten môže byť v rozumnej miere dobrým pomocníkom. Pokiaľ je ho ale príliš, vyhlási v organizme stav „bojovej pohotovosti“ a vyvolá rad nežiaducich reakcií. Medzi najčastejšie patria bolesti brucha, hnačky alebo nafukovanie.

Aj keď ide o zdanlivo banálne zdravotné komplikácie, ktoré čas od času potrápia každého z nás, môže sa stať, že opakovaný stres spustí reťazec nepríjemných príznakov, ktoré dospejú až do štádia prepuknutia nejakej choroby, ako je napríklad syndróm dráždivého hrubého čreva (známy tiež pod skratkou IBS – Irritable Bowel Syndrome). Asi 15 % ľudí prežíva podobné nepríjemnosti až niekoľkokrát do týždňa.

Základom je správna diagnóza


„Pre syndróm dráždivého hrubého čreva sú typické bolesti brucha sprevádzané problémami s vyprázdňovaním stolice – zápchou alebo hnačkou. Častým problémom býva tiež nafukovanie a pocit brušného diskomfortu. Napriek tomu, že ide o problém veľmi častý, nejde o závažné ochorenie. Pokiaľ je diagnóza stanovená správne, nie sú títo pacienti ohrození vo zvýšenej miere ani rakovinou hrubého čreva, ani iným závažným ochorením,“ hovorí gastroenterológ MUDr. Jozef Klucho. Každodenný život s touto diagnózou však nie je vôbec jednoduchý a pacienti musia prekonávať radu nepríjemných prekážok.

Keď sa život premení na peklo...

„V posledných 7–8 rokoch ma tieto problémy, ktoré lekár vyhodnotil ako dráždivé hrubé črevo, sprevádzajú prakticky neustále, a to vždy v dňoch, kedy musím skoro ráno vstávať. Nechápem to, ale je to tak. Ako náhle sa prebudím o niečo skôr, cítim, ako sa mi nafukuje brucho, a musím bežať na záchod. Posledný ročník na vysokej škole bol pre mňa doslova peklo, pretože väčšina prednášok začínala zavčasu ráno. Z toho som vždy 20–30 minút trávil zavretý v kúpeľni a na toalete. S tým sa samozrejme spájali aj ďalšie komplikácie. Často som chodil neskoro, alebo som musel zostať doma, pretože to skrátka inak nešlo. Bojím sa, že s týmto hendikepom si budem v budúcnosti len ťažko hľadať prácu na plný úväzok,“ približuje svoju skúsenosť Marek (22 rokov). Spúšťačom problémov býva niekedy aj nevhodná strava, podobne ako v prípade Davida (23 rokov): „Večer sme si s kamarátmi na internáte objednali pizzu. Jedli sme a bavili sa. Všetko bolo v pohode. Ďalší deň som išiel do školy na prednášku a tam to začalo. Najskôr som vnímal iba mierne nafukovanie, ktoré ale v priebehu niekoľkých minút zosilnelo, a potom som ucítil strašné kŕče v bruchu. Asi to na mne bolo vidieť, pretože môj spolužiak sa opýtal, čo mi je, že som tak strašne bledý... Musel som preč. Nebol som už schopný napísať ani riadok, nevnímal som nič z toho, čo hovoril prednášajúci. Cesta domov, to boli tie najhoršie muky, aké som kedy zažil. Tie bolesti by som neprial ani nepriateľovi.“

Neriskujte depresiu a zverte sa

Syndróm dráždivého hrubého čreva môže byť navyše spojený s chronickou únavou, poruchami spánku, bolesťami hlavy, svalov a chrbta alebo výkyvmi nálad – a to všetko choroba ešte viac zhoršuje. Ako sa dostať von zo začarovaného kruhu? V prvom rade odložte hanbu bokom a zájdite k lekárovi. K tomu sa bohužiaľ odhodlá iba tretina pacientov. Mnoho chorých svoje problémy tají, dokonca aj pred rodinou a najbližšími priateľmi. Tým sa ale problém nevyrieši, práve naopak. Pacient zostane so svojou chorobou sám, v úplnej izolácii, a odtiaľ je už iba krôčik k depresiám.

Chcete mať jasno? Otestujte sa!

Pokiaľ stále ešte váhate, či vaše zažívacie problémy nie sú len banalitou, s ktorou nemá zmysel „obťažovať“ lekára, otestujte sa. Ak odpoviete na nasledujúce otázky 2krát či viackrát ÁNO, potom je pravdepodobné, že trpíte syndrómom dráždivého hrubého čreva.

  1. Mávate bolesti brucha minimálne 3krát do mesiace?
  2. Sú tieto bolesti spojené s jedným z ďalších príznakov, ako je zápcha, nafukovanie či hnačka?
  3. Opakujú sa tieto problémy dlhšie než 3 mesiace?
  4. Stáva sa vám, že kvôli zažívacím problémom musíte prerušiť svoje plány alebo pozmeniť svoj denný režim?
  5. Zhoršujú sa tieto problémy v období stresu?

Aby ste mali naozaj istotu, vyplňte si ešte podrobnejší test na https://www.cojeibs.sk. Zodpovedanie 12 otázok vám zaberie len niekoľko minút, a hneď budete mať jasno. Pokiaľ je výsledok testu pozitívny, je treba čo najskôr začať s liečbou. Syndróm dráždivého hrubého čreva sa podľa príznakov delí na 3 typy, pričom pri každom z nich je potrebné zvoliť iné režimové opatrenia:

  • a) IBS sprevádzané hnačkami – k zmierneniu príznakov prispieva úprava jedálneho lístka a probiotická liečba doplnená o probiotické kvasinky Saccharomyces Boulardii;
  • b) IBS sprevádzané zápchou – v tomto prípade je dôležitý nie len príjem probiotík, ale tiež vlákniny;
  • c) IBS zmiešaného typu (striedanie zápchy a hnačky) sprevádzané nafukovaním – riešením je zodpovedajúca úprava jedálneho lístka, probiotiká a užívanie tráviacich enzýmov.