Ako žiť s IBS?

Probiotiká - zdravie vašich čriev

Prečo je bakteriálna flóra čriev taká dôležitá?

Vo vašich črevách sa nachádza približne 100 biliónov baktérií. Ak tieto baktérie žijú v symbióze s naším telom, neochorieme. Podieľajú sa na trávení a vstrebávaní potravy, pomáhajú imunitnému systému chrániť nás pred patogénnymi baktériami tým, že neumožňujú ich množenie do rozsahu, ktorý by mohol poškodiť naše zdravie. Mikroflóra v našich črevách zodpovedá za produkciu zlúčenín, ktoré prenikajú do krvného obehu, ovplyvňujú celý náš organizmus, dokonca aj mozog. Je možné, že takto narušená črevná flóra môže mať vplyv na mozog, čo následne spôsobuje syndróm dráždivého čreva.

Črevné baktérie sú citlivé na mnoho faktorov, ako napr. na stravu, stres, ochorenia, lieky (najmä antibiotiká!) a stimulanty. Extrémnou reakciou na veľkú zmenu črevnej flóry je infekcia a ťažká hnačka, ale priebeh ochorenia nie je vždy taký alarmujúci. Niekedy sú zmeny, a teda aj symptómy diskrétnejšie, ale môžu viesť k opakovaným bolestiam žalúdka, k nafukovaniu alebo črevným infekciám.

Vedci sa domnievajú, že zmeny črevnej flóry môžu byť dôvodom mnohých vážnych ochorení, ako napr. cukrovka, zápaly, mentálne a neurologické poruchy. Je dobre známe, že v niektorých prípadoch sa syndróm dráždivého čreva vyvinul po infekcii gastrointestinálneho traktu - môže to byť v dôsledku samotnej infekcie, ale je tiež možné, že to spôsobila liečba antibiotikami.

Probiotiká a ich účinok

Probiotiká sú mikroorganizmy, konzumácia ktorých má mnoho zdravotných výhod. V tomto zmysle sú protikladom patogénov. Navyše sa špeciálne pripravujú tak, aby prežili kyslé podmienky žalúdka a môžu sa podávať orálne. Vykonalo sa mnoho prieskumov, ktoré dokázali, že určité baktérie sú výnimočne prospešné pri liečbe ochorení gastrointestinálneho traktu.

Odborníci sa zhodujú v tom, že za účelom normalizácie fungovania čriev, v prípade syndrómu dráždivého čreva, sa odporúčajú probiotiká, ako napríklad lactobacily a bifidobaktérie. Mikrobiologické vyšetrenia ľudí so syndrómom dráždivého čreva preukázali, že presne tieto baktérie v ich črevách chýbajú. Na druhej strane kvasinky Saccharomyces boulardii sa už dlho používajú na liečbu hnačky. Probiotiká môžu obnoviť vhodné zložky bakteriálnej flóry, avšak nielen to. Potláčajú črevné infekcie, podporujú trávenie, produkujú užitočné zložky a normalizujú pohyblivosť čriev. Mnohé výskumy o úlohe baktérií pri syndróme dráždivého čreva preukázali, že:

  • baktérie Lactobacillus acidophilus aplikované na sliznicu čriev spôsobujú zmeny, ktoré vedú k zmierneniu bolesti.
  • Lactobacillus rhamnosus redukuje črevné kŕče.
  • zmes Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium longum je účinná pri znižovaní príznakov syndrómu dráždivého čreva.