Ako žiť s IBS?

Prečo nezatracovať turecké záchody

Bojíte sa chodiť na výlety alebo jazdiť na bicykli kvôli tomu, že by vás mohla „prepadnúť potreba“? Podľa niektorých odborníkov je „odskočenie si do lesa“ to najlepšie, čo môžete urobiť. Pri drepe totiž dochádza k plnému uvoľneniu zvierača a otvoreniu čreva. Vďaka tomu má konečník ideálne podmienky a nič nebráni ľahkému a úplnému vyprázdneniu. Podľa nemeckej biologičky Guilie Endersovej naviac znižuje vylučovanie v podrepe riziko vydutín v hrubom čreve a hemoroidov.

Vyskúšať to v praxi môžete nie len pri ďalšom výlete v lese, ale aj na pracovnej ceste alebo dovolenke vo východnej Európe, Afrike, Južnej Amerike, na Blízkom východe a v Ázii, kde sú „turecké záchody“ stále ešte častou praxou. Napríklad Japonsko sa na olympijské hry v Tokiu v roku 2020 pripravuje práve tak, že v turisticky atraktívnych miestach turecké záchody nahradia pre nás klasickými toaletami. Tie totiž podľa prieskumov pre japonského výrobcu toaliet Toto preferuje osem z desiatich zahraničných turistov.

Podrep nie len vyžaduje menšie úsilie, ale naviac šetrí čas. Z izraelskej štúdie uskutočnenej v roku 2003 vyplýva, že zatiaľ čo na klasickom záchode trvá defekácia priemerne viac než 2 minúty, v podrepe to je len necelá minúta.

Čo ste možno nevedeli o splachovacom záchode:

  • prvý splachovací záchod vynašiel John Harington pre britskú kráľovnú Alžbetu prvú a pomenoval ho „the Ajax“
  • Francúzsko sa veľmi rýchlo inšpirovalo
  • prvú porcelánovú toaletu vyrobil Thomas Twyford v roku 1885
  • úniku zápachu z kanalizácie zabraňuje sifón, ktorý je akýmsi vodným uzáverom
  • v mise je iba malé množstvo vody, ktoré stačí na vytvorenie vzduchového uzáveru v sifónovej rúre
  • pri spláchnutí dôjde k zaplneniu sifónu a vtedy k vyprázdneniu obsahu misy
  • najčastejším spôsobom splachovania je tzv. priamy splachovač, kedy po stlačení tlačidla alebo zatiahnutí za páku dôjde k otvoreniu ventilu