Máte IBS?

Koncept „pomalý život“

Pomalý život je pre každého, kto nemá čas.

Najprv sme tu mali pomalé občerstvenie, organizáciu, ktorú v roku 1986 založil talian Carlo Petrini s cieľom postaviť sa proti zdanlivo nezastaviteľnému rýchlemu občerstveniu. Impulzom k tomuto kroku bolo postavenie reštaurácie McDonald´s na úpätí Španielskych schodov v Ríme. Petrini sa rozhodol pre tradičnú regionálnu kuchyňu, kupoval potravinárske produkty od miestnych výrobcov na trhu (nie v supermarketoch), plodiny bez pesticídov alebo GMO, učil ľudí „dobrej chuti“. Táto myšlienka sa rýchlo stala globálnym hnutím a po dvoch desaťročiach vyústila do úplne nového a oveľa širšieho konceptu - pomalý život.

Pomalý život je odpoveďou na neprirodzené, neľudské tempo života, ktoré má väčšina z nás. Zarábanie peňazí zaberá naše životy do takej miery, že sa väčšinou, často neúspešne, zameriavame na to, aby sme vyriešili prehnaný chaos a aby sme udržali krok s ostatnými, ktorí žijú tak rýchlo ako my, snažíme sa nezaostávať pri vykonávaní mnohých úloh, ktoré je potrebné vyriešiť rýchlo, presne a bezchybne.

Berieme si na seba príliš veľa zodpovedností, na ktoré nás nahovorili naši šéfovia, spolupracovníci, rodina a priatelia, pretože všetci sme zvyknutí žiť ako stroje na výrobu peňazí. A nemáme čas urobiť každú vec!

Ale nemusí to takto byť. Pomalý život vám hovorí: spomaľte. Nemáte čas, jednoducho preto, lebo sa pokúšate robiť toľko vecí, ako je ľudsky nemožné. Život nie je o neustálom ponáhľaní, je o prijatí každého jedného dňa v celom jeho bohatstve: od zelenej trávy, modrej oblohy, vody počas sprchovania, až po zvuky vtákov, vôňu jedla, jemný dotyk milovanej osoby a mnoho iných vecí. Každú sekundu dňa dostávame stimuly, ktoré odmietame ako nevýznamné, pretože sú zbytočné pri našej práci a zarábaní peňazí. Prečítajte si viac o strese, na ktorý sa toľko ľudí sťažuje. Avšak iba málokto si uvedomuje, že stres je len spôsob, ako sa pripraviť na RÝCHLOSŤ. Ak nie sme športovci, rýchlosť je synonymom stresu.

Carl Honore, tvorca myšlienky „pomalý život“ hovorí, že podstatou tohto konceptu je robiť všetky veci pomalšie a teda lepšie, s väčším potešením.

Čo by ste povedali na to, keby váš gastrointestinálny trakt fungoval lepšie? Ako by aj mohol, keď všetko čo robíte, robíte rýchlo a polovične? Nepovažujete svoje vnútorné orgány za nevyhnutnú súčasť seba samého...? Ale to je absurdné, porozmýšľajte o tom chvíľu...

Pomalší život znamená robiť veci inak. Peniaze sú samozrejme dôležité, ale je vaša kariéra a finančný status skutočným cieľom vášho života? Možno to, čo máte, stačí na to, aby ste investovali do vlastného, premysleného a stabilného pokroku? Byť najlepší neznamená, že musíte byť aj najrýchlejší. A získavanie schopností si vyžaduje čas, pretože kvalitné vzdelanie je proces. Nemôžete sa stať najlepším hneď, pretože by vás to stálo príliš veľa energie, ktorá je nevyhnutná pre život. Nestrácajte túto energiu. Spomaľte... Zbavte sa rýchlosti a zbavíte sa stresu.

 • Prestaňte robiť veci, ktoré nemáte radi, alebo ich robiť nechcete.
 • Vyberajte si kvalitné skúsenosti. Vyhýbajte sa miestam s hlasnou hudbou.
 • Nehltajte jedlo narýchlo. Majte potešenie z prípravy jedál.
 • Jedzte pomaly. Vychutnajte si každé sústo.
 • Prestaňte byť neustále on-line. Choďte na prechádzku bez mobilu.
 • Namiesto čítania správ na internete si kúpte noviny.
 • Stretnite sa s priateľmi nie preto, aby ste pili alkohol, ale aby ste spolu strávili čas na čerstvom vzduchu.
 • Vstaňte skoro ráno a pripravte si čerstvú kávu namiesto toho, aby ste v rýchlosti len zapli kávovar.
 • Začnite mať radi dopravné zápchy. Nerozčuľujte sa. Keď zostanete v dopravnej zápche, máte príležitosť premýšľať o veciach. Na to nemáte veľa príležitostí.
 • Prehrabte sa vešiakmi v skrini. Určite nájdete šaty, ktoré ste už dlho nemali na sebe. Dajte ich svojim priateľom alebo známym.
 • Choďte na prechádzku bez účelu a bez toho, aby ste sledovali čas.
 • Ľahnite si na trávu a pozerajte sa na oblohu.
 • Čítajte si pred spaním.

Uvidíte, aký pozitívny vplyv môžu mať tieto malé veci na vaše zdravie, ako vám môžu pomôcť byť v pokoji sám so sebou a dosiahnuť pocit šťastia a spokojnosti, čo je pravdepodobne to, čo v živote hľadáte.

Nebude to bez problémov. Ale tieto malé kroky nie sú také ťažké. Zistíte to pomocou tohto jednoduchého 1-minútového cvičenia. Urobte nasledovné:

 1. Cieľom je predstaviť si, že ste pod vodopádom v raji. Rozhliadnite sa okolo seba, vidíte tie slnečné lúče a tie nádherné rastliny? Vidíte poletovať vtáky?
 2. Dýchajte pomaly a hlboko, vdychujte nosom a vydychujte ústami.
 3. Keď máte pocit, že sa váš dych spomalil a je rytmický, sústreďte sa na vodu, ktorá vám padá na hlavu, nos, ramená až po chodidlá. Skúste si to predstaviť. Skúste to precítiť svojim telom.
 4. Zatvorte oči a pokračujte.

Keď skončíte, pripomeňte si, ako na to vaše telo reagovalo. Ak si to nepamätáte, cvičenie si zopakujte.

Cítite uvoľnenie? Je to príjemné, však? Pomalý život vám v každom aspekte dáva presne tento pocit. Pomáha dokonca vášmu zdraviu.

Váš gastrointestinálny trakt potrebuje, aby ste spomalili. To si ale niekedy ťažko priznáme.

Odporúčame najpredávanejšie z konceptu pomalého života:
Carl Honore Chvála pomalosti”

Taktiež:
Carl Honore TED talk
Carl Honore website
Eric Schlosser “Fast Food Nation: The Dark Side of the All-American Meal”
James Gleick "Faster: The Acceleration of Just About Everything”
Milan Kundera "Slowness"

Možno budete v pokušení nájsť elektronickú verziu týchto kníh. Napokon, kto už dnes číta tlačené knihy, keď je už všetko na internete? A tu máte prvú príležitosť zmeniť svoj život k zdravšiemu. Nemusíte to urobiť rýchlo. Knihu si objednajte a počkajte si na doručenie objednávky. Vychutnajte si čakanie. Keď napokon dorazí, v pokoji si ju prečítajte v pohodlnom kresle alebo pred spaním. Nelistujte ju na toalete, alebo keď cestujete do práce. Čítajte ju pomaly.