Čo je IBS?

Čo je IBS (syndróm dráždivého čreva)?

Anna (27 rokov) máva už pol roka záchvaty bolesti brucha, ktoré sa objavujú pravidelne, a to približne raz týždenne. Kvôli bolesti musí súrne vyhľadať toaletu, pretože vie, že úľavu jej prinesie len rýchle vyprázdnenie. Bolesť prichádza nečakane – počas obchodných stretnutí, návštevy kina či reštaurácie, a spája sa s pocitom zahanbenia i bezmocnosti. Je veľmi nepríjemné žiť s vedomím, že kedykoľvek bude musieť vyhľadať toaletu. Anna sa považuje za úspešnú ženu – má rada svoju prácu, aj keď je trochu stresujúca. Netuší, že za spomínané príznaky môže práve stres. Anna má totiž IBS.

IBS alebo aj „syndróm dráždivého čreva“, či ľudovo „črevná neuróza“, je ochorenie, ktoré postihuje až 20 percent ľudí. Najčastejšie sú to mladé ženy, čo však neznamená, že muži ním nemôžu trpieť. Nie je známe, prečo sú ženy takto znevýhodnené – svoju úlohu môžu zohrávať aj hormóny alebo by mohlo ísť o odlišnú reakciu na psychickú záťaž v každodennom živote. Pôvod tohto ochorenia nie je zatiaľ známy. Existuje však predpoklad, že priamou príčinou IBS je nefunkčná os medzi črevom a mozgom, ktorá je veľmi výrazne ovplyvnená trvalým stresom.

Hlavným príznakom IBS je bolesť brucha. Bolesť je sprevádzaná striedavými zmenami konzistencie stolice a častými návštevami toalety. Niekedy sa vyskytuje zápcha a niekedy zas riedka stolica. Typické je aj nafukovanie brucha či nadmerná plynatosť. Tento stav zvyčajne trvá niekoľko mesiacov a príznaky sa objavujú, približne raz týždenne. Bolesť brucha (obvykle jeho dolnej časti) často, ale nie vždy, vyústi do návštevy toalety a môže trvať aj niekoľko hodín. Nie je vždy situovaná na jednom mieste a zvyčajne prechádza celým bruchom.

S IBS sa spája aj mnoho ďalších problémov – niektorí ľudia pozorujú, že ich príznaky zhoršuje strava, iných znepokojuje hlien v stolici. Potom sú takí, v ktorých vyvolávajú úzkosť nečakané naliehavé návštevy toalety a niekedy je problémom aj znečistená spodná bielizeň, keď sa postihnutý nedostane na toaletu včas.

A to nie je všetko. Osoba postihnutá IBS môže trpieť chronickou únavou, bolesťami hlavy, svalov či chrbta, zmenami nálady (rozladenosť, depresia) a dokonca aj poruchami spánku (nespavosť, ťažkosti so zaspávaním alebo ospalosť počas dňa).

Príznaky IBS môžu byť u každého iné a aj u jedného človeka sa môžu po nejakom čase zmeniť. Neexistuje žiadne jednoznačné pravidlo. Môžeme však pozorovať, že prevláda jeden príznak, ktorý sprevádza bolesť brucha. Najčastejšie to je:

  • riedka stolica alebo hnačka;
  • zápcha;
  • nafukovanie.

Ak máte podobné príznaky, no nemáte istotu, či ide o IBS, spravte si tento odborný interaktívny test, ktorý vás zbaví všetkých pochybností.

Môžete tiež zvážiť návštevu lekára (všeobecného lekára alebo gastroenterológa), ktorý posúdi, či ide o IBS. Neexistuje žiadne jednoduché vyšetrenie, ktoré s istotou odhalí syndróm dráždivého čreva. Lekár môže nariadiť vykonanie diagnostických testov, aby vylúčil iné ochorenia s podobnými príznakmi, ktoré si však vyžadujú inú liečbu.