Čo je IBS?

Časté otázky o IBS

Čo jesť v prípade IBS?

Priebeh IBS je u každého iný, existuje však zopár podobných znakov. Dôležité je, že široko propagovaná zdravá stredomorská strava, ktorá je bohatá na ovocie a zeleninu, je najprospešnejšia v prípade srdcových ochorení alebo pri prevencii rakoviny. Pre ľudí s IBS však nie je vždy ideálna.

V prvom rade vám odporúčame zamerať sa na to, čomu sa treba vyhnúť. Vieme, že to nie je ľahké. Na začiatok je dobré pozorovať, ktoré typy potravy spôsobujú bolesť a zosilňujú príznaky. U každého človeka to môžu byť úplne iné produkty. Vo všeobecnosti možno predpokladať, že v prípade zápchy je potrebné vyhýbať sa potravinám, ktoré ju zapríčiňujú. Keď je hlavným príznakom nafukovanie, vyhýbame sa potravinám, ktoré ho spôsobujú. A počas období hnačky sa zas vyhýbame potravinám, ktoré preháňajú.

Odporúčame vám tiež zvážiť užívanie probiotík a prebiotík, ktoré u ľudí s IBS zrejme zohrávajú výraznú úlohu, nakoľko z výskumov vyplýva, že títo ľudia majú narušenú bakteriálnu črevnú flóru. Veľmi prospešné sú aj symbiotické baktérie ako lactobacillus, bifidobacterium alebo rôzne druhy kvasiniek ako Saccharomyces boulardii.

Čo je IBS?

IBS je ochorenie, ktoré postihnutého dlhodobo zaťažuje bolesťami brucha a neustálymi návštevami toalety. Bolesť vyvoláva zápcha alebo naopak hnačka a môže sa vyskytovať aj nafukovanie. Tieto príznaky sú pravidelné a časté (dokonca aj raz týždenne) a obvykle trvajú mesiace či dokonca roky. Môžete ich pozorovať aj súvislosť s konzumáciou niektorých jedál (napr. surovej cibule alebo čokolády), no ochorenie nepovažujete za vážne a neliečiteľné. Ak vás viac ako iné bežné činnosti (dýchanie či umývanie) trápia návštevy toalety, získajte o IBS viac informácií – možno je to dôvod vašich ťažkostí.

Ako rozpoznať IBS?

IBS by mal diagnostikovať lekár. Hoci neexistujú žiadne testy, ktoré by IBS s istotou potvrdili alebo vylúčili, lekár sa vás bude pýtať na príznaky, celkový zdravotný stav a rozhodne, aké ďalšie diagnostické testy je potrebné vykonať, aby vylúčil iné vážne ochorenia. Keďže každý človek je iný, tieto testy môžu závisieť od konkrétneho pacienta. Ak máte podozrenie na IBS, neváhajte a opýtajte sa svojho lekára, čo si o tejto možnosti myslí. Úprimný rozhovor a vzájomná dôvera sú prvým krokom k vyliečeniu!

Ako lekár lieči IBS?

Liečbu IBS dokonale zvládne rodinný alebo všeobecný lekár. Nezabúdajte však, že nie je jednoduchá, rýchla a nezaberá ihneď. Výber správnej metódy niekedy trvá mesiace a v záujme dosiahnutia dlhodobého zmiernenia príznakov je potrebná vzájomná dôvera. Ak ste si všimli, že vo vašom živote je problémom stres, stojí za to poradiť sa s psychológom – nevyhnutnou súčasťou liečby je riešenie závažných životných problémov.

Všeobecný lekár môže niekedy rozhodnúť, že je potrebná návšteva odborníka na poruchy tráviaceho traktu. V takom prípade vás pošle na vyšetrenie ku gastroenterológovi alebo chirurgovi.

Je IBS vážne ochorenie?

IBS je funkčné ochorenie, čo znamená, že nespôsobuje trvalé fyzické poškodenie tráviaceho traktu. Nehrozí riziko rakoviny ani infekcie či operácie. V tomto zmysle to nie je vážne ochorenie. IBS je dysfunkcia čriev, ktoré sa sťahujú príliš pomaly alebo prirýchlo, príliš málo alebo sa naopak priveľmi nafukujú. Dôsledky tejto dysfunkcie majú vplyv na dobrý duševný stav a pohodlie v živote. Potreba prispôsobiť svoj osobný a profesionálny život pohybom čriev môže byť veľmi frustrujúca. Niektorí ľudia sa izolujú od svojich priateľov, vzdajú sa obľúbených činností vo voľnom čase, napr. športu či cestovania, sú znechutení neschopnosťou kontrolovať vlastný organizmus, majú zlú náladu a na pracovisku sú neznesiteľní. Vplyv IBS na náš životný komfort môže byť viac než vážny. V tomto zmysle je IBS vážne ochorenie – bez toho, aby ste si to všimli, môže zmeniť váš postoj voči okoliu a celému svetu. Nenechajte sa však odradiť. Nikdy nie je neskoro. Nezabudnite, že na toto ochorenie existuje liek a existuje mnoho spôsobov, ako znovu dosiahnuť komfort v živote a získať sebavedomie!

Čo pri IBS pomáha?

Najdôležitejšia je analýza stravovania. Strava by mala byť prispôsobená aktuálnym príznakom.

V prípade zápchy a nadúvania veľmi pomáha pravidelná fyzická aktivita. To neznamená, že sa hneď musíte zapísať do posilňovne alebo zabehnúť maratón. Na začiatok postačia polhodinové prechádzky, podľa možnosti počas dňa. Bolo preukázané, že nezáleží na druhu aktivity, ale veľmi dôležitá je jej pravidelnosť. Ako to už býva, neexistuje žiadne univerzálne riešenie. Je však dôležité začať sa venovať fyzickej aktivite, ktorá nám robí radosť, pretože je to jediný spôsob, ako zabezpečiť, že ju budeme vykonávať pravidelne. Zistite sami na sebe, aký druh cvičenia vám je najpríjemnejší a najlepšie zapadá do vašich každodenných povinností. Beh, plávanie, tanec alebo joga... dbajte však na pravidelnosť. Uvidíte, že v dlhodobom horizonte vám fyzická aktivita prinesie výraznú úľavu a zlepší kvalitu vášho života.

Kedy dochádza k záchvatu IBS?

Príznaky IBS môžu vyvolať rôzne faktory. Najznámejšími sú stres a potrava.

Stres nemusí byť vždy zjavný. Pouvažujte o konfliktoch alebo náročných situáciách na pracovisku, v rodine či doma. Desí vás niečo? Čoho sa bojíte? Máte skutočne kontrolu nad svojím profesionálnym životom? A čo váš osobný život? Bráni vám niečo v pozitívnych a nádejných vyhliadkach do budúcnosti? Pociťujete šťastie? Ak nie, čo tomu bráni? Porozmýšľajte o tom, či negatívne emócie a toxické situácie súvisia so záchvatmi bolesti brucha alebo potrebou navštíviť toaletu. Prvým krokom v liečbe IBS je uznať skutočnosť, že stres vplýva na váš život a zdravie.

Niektoré potravinové produkty môžu vyvolávať návrat príznakov IBS alebo ich zintenzívnenie. Pozorujte svoje telo a snažte sa zistiť, ktoré typy potravy zhoršujú váš stav. Zvyčajne ich nie je ťažké rozlíšiť, ak sa zameriate na spojenie príčiny a dôsledku medzi bolesťou brucha, nafukovaním, zápchou alebo hnačkou a vecami, ktoré jete. Ak máte stále pochybnosti a neviete s určitosťou povedať, ktoré jedlá môžete a ktoré nie, svedomito si veďte potravinový denník, do ktorého si budete každý deň zapisovať, čo jete a následne konkrétne príznaky, ktoré po konzumácii jedla nasledujú.

Pouvažujte nad tým, či ste nezmenili nejaké lieky. Na vaše brucho môže vplývať nasadenie nových liekov. Vzájomným vzťahom medzi brušnými príznakmi a liekmi nevenujeme dostatok pozornosti. Porozprávajte sa o tom so svojím lekárom.

Ako žiť s IBS? Dá sa ochorenie vyliečiť?

Hoci vám nikto nemôže prisľúbiť, že príznaky sa nikdy nevrátia, v každom prípade ich možno zmierniť a ich frekvenciu obmedziť na minimum. Kľúčom k úspechu je dôsledný prístup k tomuto problému. Preto je potrebné prejsť na vhodnú stravu, obmedziť stres a zlepšiť kontrolu nad svojimi emóciami, pravidelne sa venovať fyzickej aktivite a v neposlednom rade užívať tie správne výživové doplnky. Ide o záväzok dlhodobých opatrení, ktorý si vyžaduje pevné rozhodnutie začať sa o seba dobre starať.

Vaša strava musí obsahovať vlákninu, probiotiká a prebiotiká – črevnú mikroflóru je potrebné obohacovať o prospešné symbiotické baktérie a kvasinky. Ak máte pocit, že sa vám veci vymykajú z rúk, nezdržiavajte sa v toxickom prostredí a zvážte návštevu psychológa. Začnite navštevovať posilňovňu, chodiť na plaváreň alebo sa každý deň 20 až 30 minút prechádzajte. Je čas na dlhodobú zmenu v živote – pomôže vám to obmedziť frekvenciu príznakov IBS.

Aké voľne dostupné lieky na IBS existujú?

Dôvodom, prečo sa na liečbu tohto ochorenia používajú rôzne opatrenia, je rôznorodosť jeho príznakov.

IBS vo všeobecnosti – prebiotiká lactobacillus, bifidobacterium
IBS konkrétne:

  • zápcha – vláknina, skorocel
  • hnačka – S. boulardii
  • nafukovanie – tráviace enzýmy