Čo je IBS?

Aký je pôvod IBS?

Napriek nepretržitému vývinu medicíny stále nie je známe, čo presne spôsobuje IBS. Vedci vytvorili množstvo teórií, takže príčiny môžu byť rôzne a za progresiu príznakov môže byť zodpovedných viacero faktorov. Je pravdepodobné, že:

  • hrubé črevo ľudí postihnutých IBS je citlivejšie na faktory, ktoré zasahujú do jeho činnosti, alebo technicky povedané, do jeho „motility“;
  • mozog dostáva signály zvnútra organizmu iným spôsobom, napr. môže byť obzvlášť citlivý na kŕče v bruchu, ktoré interpretuje ako bolesť (niektorí ľudia môžu mať výraznú predispozíciu pociťovať určité druhy bolesti);
  • na funkciu imunitného systému čreva môže vplývať predchádzajúca črevná infekcia, ktorá sa dostatočne nevyliečila, alebo potravinová alergia, takže črevo reaguje neprimerane na niektoré zložky obsahu žalúdka – najčastejšie s hnačkou;
  • existuje podozrenie, že jedným z faktorov je aj bakteriálna črevná flóra. Z vedeckého výskumu vyplýva, že ľudia s IBS majú narušenú jej rovnováhu;
  • vytrvalý a narastajúci stres sa kumuluje presne v tráviacom trakte.

O poslednej hypotéze sa v v súčasnosti veľmi výrazne uvažuje. Za závažné poruchy nálady, ako je napríklad depresia, zodpovedá hormón šťastia - serotonín. Zaujímavé je, že hoci sa to nezdá, najväčšie množstvo serotonínu sa nenachádza v mozgu, ale v gangliách tráviaceho traktu. Obraznejšie by sme to mohli opísať tak, že v bruchu máme „druhý mozog“! Tento mozog reguluje spôsob, akým dochádza k sťahovaniu čreva a jeho následnému uvoľňovaniu počas pohybu žalúdočného obsahu. Pacienti s IBS majú dlhšie a silnejšie sťahy než zdraví ľudia, čo môže byť príčinou bolesti. Sťahy môžu byť aj rýchlejšie, čo je dôvodom hnačky. Oba naše mozgy – ten normálny aj ten „črevný“ – sú neustále prepojené a navzájom komunikujú. Keď sme sústavne pod vplyvom stimulov vyvolávajúcich stres, zapneme obranné mechanizmy. U niektorých ľudí je toto trvalé napätie bez dôvodov, ktoré by zaň boli zodpovedné, umiestnené v tráviacom trakte. Hoci medicína stres nepovažuje za priamu príčinu IBS, nepochybne zohráva svoju úlohu v prejavovaní príznakov IBS a v ich frekvencii.

Medzi predpokladané príčiny IBS patria aj:

  • Precitlivenosť na potraviny – u postihnutých môže príznaky IBS vyvolať prakticky ktorákoľvek zložka. Z tohto dôvodu je veľmi užitočné viesť si potravinový denník. Každý človek má na jednotlivé druhy jedla inú reakciu. Z výpovedí pacientov s IBS môžeme vyvodiť záver, že niektorým druhom jedla je potrebné vyhýbať sa – vyprážaným jedlám, mastným jedlám, bielemu pečivu, strukovinám, kapuste, cibuli, pikantnému koreniu, mliečnym výrobkom, káve, čokoláde a niekedy aj karfiolu alebo brokolici. Veľká opatrnosť je potrebná aj pri konzumácii šumivých nápojov a alkoholu.
  • Infekcie tráviaceho traktu môžu chronicky narušiť fungovanie imunitného systému čriev.
  • Hormonálna aktivita – keďže až dve tretiny pacientov s IBS sú ženy, vplyv hormónov na príznaky IBS je veľmi pravdepodobný. Tie sa môžu počas menštruácie zintenzívniť.
  • Lieky – príznaky IBS môžu vyvolať niektoré antibiotiká, lieky na cukrovku či cholesterol, psychotropné a iné lieky. Preto je dôležité poradiť sa s lekárom, nakoľko môže byť potrebná zmena alebo vysadenie niektorých liekov.

Každý človek je iný a všetci môžeme byť chorí iným spôsobom, čo je obzvlášť viditeľné v prípade IBS. Väčšina pacientov trpí hnačkou alebo zápchou, či nafukovaním. No možná je aj zmiešaná forma, pri ktorej nie je jasný jeden hlavný problém. Počas života sa navyše príznaky môžu meniť, čo znamená, že po mnohých hnačkách sa objaví zápcha. Ochorenie si môže v rôznych obdobiach vyžadovať rôzny prístup, hoci je prospešné hneď od začiatku zmeniť spôsob života, zdravo sa stravovať a vyhýbať sa stresu.